Strzyża łapie oddech – czujniki jakości powietrza dla Mieszkańców Dzielnicy

W Gdańsku oddychamy statystycznie lepszym powietrzem niż na południu kraju. Lokalnie duże zanieczyszczenie generują jednak niespełniające standardów piece węglowe. Przekroczenia norm mogą być wielokrotne.

Chcemy poprawić jakoś powietrza w naszej okolicy. Czystsze powietrze jest szczególnie ważne dla naszych dzieci i osób starszych. Zanieczyszczenie przyczynia się do problemów z oddychaniem, zwiększa ryzyko astmy i problemów kardiologicznych.

Podstawą dla poprawy stanu powietrza jest rzetelna informacja oraz monitoring parametrów powietrza w sąsiedztwie naszych domów.

Już w zeszłym roku podjęliśmy próbę zainteresowania Mieszkańców tą tematyką. Zapewne jednak przez kolejną falę pandemii zainteresowanie tematem było niewielkie.

W ostatnim czasie w ramach projektu „Gdańsk Tu Oddycham” na placu zabaw na pl.gen.Stanisława Maczka został założony czujnik jakości powietrza.

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku oraz Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej wraz z partnerami biznesowymi realizuje od 2018 roku projekt budowy Obywatelskiej Sieci Pomiarowej informowania, o jakości powietrza. W ramach projektu w zainstalujemy czterech stacje pomiarowych na terenie dzielnicy Strzyża. Będziecie Państwo mieli możliwość otrzymywania informacji o stanie jakości powietrza w miejscu Państwa zamieszkania.

Zarząd Dzielnicy Strzyża serdecznie zaprasza Mieszkańców do zgłaszania swoich propozycji lokalizacji przedmiotowych stacji w terminie do 14.11.2021 r. na adres mailowy zarzad@strzyza.pl lub do skrzynki pocztowej przed siedzibą Rady (Sychty 12 – wejście od pl.Maczka).

Ważne, aby w zgłoszeniu podać dane kontaktowe, proponowaną lokalizację oraz zadeklarować chęć instalacji stacji pomiarowej na swoim budynku i podłączenie jej do zasilania.

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.