XXV rocznica tragedii

17 kwietnia bieżącego roku minie ćwierć wieku od katastrofy budowlanej, która wydarzyła się w Strzyży. W wyniku zawalenia budynku w jednej chwili straciły życie 22 osoby, a 12 osób doznało obrażeń ciała. Szacuje się, że katastrofę przeżyło 120 osób będących w budynku w momencie wybuchu.

O godzinie 5.50 w wielkanocny poniedziałek 1995 roku, w piwnicy budynku wielorodzinnego przy Al. Wojska Polskiego nastąpił wybuch gazu. Był to 11-piętrowy budynek wielorodzinny wzniesiony w 1972 roku. W wyniku wybuchu zawaliła się piwnica i 3 kondygnacje nadziemne. Wyższa część budynku, choć mocno uszkodzona, utrzymała się w całości. W późniejszym dochodzeniu ustalono, że dopuszczono się celowego rozszczelnienia instalacji gazu w piwnicy budynku.

Sąsiedzi, którzy ponieśli śmierć w katastrofie:
Grażyna Bodeńska–Moroz
Zofia Brzozowska
Barbara Dawidowska
Franciszek Dawidowski
Irena Henszke
Genowefa Jasińska
Ryszard Moroz
Paulina Nikiforos
Janina Paszkowska
Czesław Paszkowski
Jan Piwowarczyk
Józefa Piwowarczyk
Maria Próchniak
Janina Pstrokońska
Marek Pstrokoński
Małgorzata Radojewska–Borzym
Wanda Radomska
Teofil Siegmüller
Jerzy Szachowski
Maria Warmińska
Monika Warmińska
Jarosław Żołędziewski
Niech pozostaną w naszej pamięci.

W dniu rocznicy, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Mikołaja Gomółki 9 w Gdańsku, o g. 18. odprawiona zostanie Msza święta w intencji tragicznie zmarłych. Udział we Mszy św. będzie ograniczony przez regulacje epidemiczne (obecnie do 5 osób).
Nie przewiduje się innych obchodów tej rocznicy z uwagi na zakaz zgromadzeń. Znicze i kwiaty można indywidualnie składać w pobliżu budynku wzniesionego na miejscu katastrofy. Przy wejściu do klatki B znajduje się tablica upamiętniająca tamte tragiczne wydarzenia.

PS. Projektantami budynku, którym ocaleli mogą zawdzięczać życie, są inż. Jerzy Duszota i arch. Janusz Kowalski – więcej na tematy techniczne można przeczytać w artykule  wpływ rozwiązań konstrukcyjnych na zachowanie się budynku w czasie wybuchu

aut. Tomasz Bobras, Zbigniew Frydrych

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.