WYSTAWA PRAC MALARSKICH PT.”UROK KWIATÓW”

Irena Nowosz-Arkuszewska

WYSTAWĘ BĘDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ OD 21.06 DO 22.07.2017 r.

Zainteresowanie malowaniem nastąpiło późno. Po zakończeniu  intensywnej aktywności zawodowej jako nauczyciel akademicki Politechniki Gdańskiej  pojawiła się pustka i potrzeba jej wypełnienia. Przez przypadek obejrzała program TV, w którym artysta malarz Frank Clark zapewniał, że tworzenie obrazów jest proste i każdy może malować.  Był na tyle przekonujący, że wykonała pierwsze próby słuchając jego podpowiedzi. Trwało to stosunkowo krótko, bo pojawiły się nowe obowiązki i wydarzenia rodzinne. Pomysł malowania jednak pozostał.

Po kilkuletniej przerwie zapisała się na warsztaty plastyczne na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzone przez Wojciecha Zaniewskiego. Niektóre jej prace z tego okresu były prezentowane w opracowanych na Uniwersytecie Gdańskim kalendarzach i na wystawach zbiorowych oraz Dworku Sierakowskich.

W kolejnych latach edukuje się sama, korzystając z opracowań monograficznych i internetowych, w wyniku czego zdobywa informację o opracowaniu nowej postaci pasteli, tzw. PanPasteli, które w zasadniczy sposób wpłynęły na dalsze jej działania i prace.

Od grudnia 2011 r. operuje głównie PanPastelami, w niektórych fragmentach obrazu łącząc je z pastelami klasycznymi. Próbuje również łączyć PanPastele z innymi technikami malarskimi, takimi jak akwarele, tusz, tusz akrylowy i innymi.

Maluje pejzaże, kwiaty, martwe natury, a również – rzadziej – portrety i abstrakcje. Prace namalowane od grudnia 2011 r. prezentowała na sześciu wystawach indywidualnych w latach 2012 – 2017 r. Obecna ekspozycja w Bibliotece na Strzyży prezentuje tylko niektóre z obrazów kwiatów.

Wszystkie malowane PanPastelami na papierze welurowym w małych fragmentach łączone z pastelami konwencjonalnymi.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.