Strzyża 2021 – multimedialne działanie w przestrzeni miejskiej

Piątek 3.09.2021 godz. 20:00, Plac. Gen. Maczka, Gdańsk Strzyża

Planowany projekt to audio-wizualne działanie artystyczne wchodzące w relację z tkanką dźwiękową przestrzeni przyrodniczej na Placu Generała Maczka w Gdańsku Strzyży.

Ma ono na celu:

1/ zwrócenie uwagi na walory naturalne tego miejsca, w którym znajduje się szereg pięknych, rozrośniętych drzew iglastych i liściastych, m.in. świerki, robinie akacjowe i monumentalne platany, tworzące swoisty florystyczny mikroklimat;

2/ wskazanie, w jaki sposób kultura i nowe technologie mogą wchodzić w relację ze światem natury.

Projekt będzie polegał na połączeniu muzyki improwizowanej granej na kontrabasie, elektroniki transformującej procesy życiowe okolicznych drzew na dźwięk oraz reaktywnej projekcji laserowej tych dźwięków na ich koronach. Użycie i akustyczne odtworzenie procesów życiowych miejscowych drzew pozwoli ludziom odnaleźć relację z kontekstem miejsca, umożliwiając jednocześnie kreację unikalnej, ludzko-roślinnej struktury audiowizualnej. Jej powstaniem będą sterować miejscowe drzewa – biologiczne sensory, do których będzie podłączona specjalistyczna aparatura, pozwalająca usłyszeć drzewa, których dźwięk w dialogu muzycznym z drewnianym instrumentem – kontrabasem potraktowany jest jako drugie życie drzew. Uwzględnienie tkanki dźwiękowej miejscowej fauny jako współautorów i wydobycie przez lasery form koron drzew pozwoli na pogłębiony odbiór tego, co pozaludzkie i ludzkie/kulturowe w jednym, twórczym zespole meta–sensora–generatora.

Projekt będzie również kontynuacją tradycji współpracy artystycznej pomiędzy środowiskiem gdańskim i bydgoskim, mającą już kilkudziesięcioletnią historię. Jej znaczącym wymiarem było ukształtowanie się specyficznego, nowego nurtu w muzyce współczesnej, nazwanego jassem. Pozajęzykowy, abstrakcyjny charakter wydarzenia pozwoli na jego recepcję zarówno przez publiczność polską, jak i również międzynarodową, np. imigrantów zamieszkałych w Gdańsku.

W projekcie udział wezmą:
Piotr Grygorkiewicz – przetwarzanie dźwięków roślin
Krzysztof Frezze Ostrowski – elektronika
Sławek Janicki – kontrabas
Artur Lis (NoArt) – lasery

 

Organizacja koncertu: Fundacja „Kultury ponad Kulturą”.

W czasie wydarzenia będą obowiązywały aktualne przepisy dotyczące organizacji plenerowych imprez artystycznych w czasie epidemii COVID-19.

Projekt „Strzyża 2021 – multimedialne działanie w przestrzeni miejskiej” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.