Ostatni szaman Pomorza.

Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję książki:

FRANCISZEK SZCZĘSNY – „OSTATNI SZAMAN POMORZA”

13.04.2018 r. (PIĄTEK), godz.  18:15

BIBLIOTEKA NA STRZYŻY


Franciszek Szczęsny urodził się w 1946 roku na Kaszubach. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Jest oficerem zawodowym Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Obecnie mieszka w Gdańsku. W swoim dorobku literackim ma publikacje o tematyce historycznej, wojskowej i obyczajowej, zawsze umiejscowione na Pomorzu. Jest  też autorem bajek dla dzieci m.in. w języku kaszubskim. W 1986 r. otrzymał nagrodę wydawnictwa „Iskry” za powieść współczesną „Na przekór”. W 1987 roku ukazała się saga rodziny z podkartuskiej wsi „W krainie Gryfa”. Za powieść „Gryfowy szaniec” otrzymał nagrodę im. Bolesława Faca w konkursie literackim miasta Gdańska. Jest to sfabularyzowana rekonstrukcja losów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Ostatni szaman Pomorza.

Autor   przenosi nas  na  dawne tereny  dzisiejszego Pomorza w skomplikowany i burzliwy  okres przełomu XIII i XIV wieku , do niewielkiej, skrytej wśród jezior i lasów słowiańskiej osady  zwanej Siedem Jezior.

„Ofiara została przyjęta!

Obisław, najmłodszy syn sołtysa Drewki, jako dziecko przeznaczony został do nauki profesji szamana. Profesji potrzebnej i poważanej wśród mieszkańców pogańskiej Osady Siedmiu Jezior, która pewnego dnia została zrównana z ziemią przez niosących misję chrystianizacyjną braci Zakonu Krzyżackiego. Obisław musiał odnaleźć się w nieznanym sobie świecie, którego porządku nie rozumiał, i w nowej religii, którą mu narzucono. Jako człowiek o wielu talentach potrafił wypracować sobie drogę do względnie bezpiecznego i szczęśliwego życia. Jednak każdego dnia coś mówiło mu, że nie taki los jest mu pisany. Czy bohaterowi udało się wypełnić swoje przeznaczenie?”