Zapraszamy do Biblioteki na Strzyży.
Wystawę będzie można oglądać od 16.10 do 08.11.2017 r.
Na uroczyste otwarcie zapraszamy 13.10.2017 r. (piątek). o godz. 18.10.
Kiedy przechodzimy obok wydawałoby się nieciekawych domów, takich sobie drzew czy oczek wodnych nie zdajemy sobie sprawy, że to rutyna pozbawiła je w naszych oczach piękna indywidualności, niepowtarzalności. Patrzymy i nie widzimy. Jeśli jednak uda się nam wyciszyć w sobie codzienny hałas pojawia się to „co się komu duszy gra…”, to czego nie spodziewaliśmy się, że w nas istnieje.
Pejzaże, które prezentuję na tej wystawie są wyborem prac z kilku kolejnych lat, wykonanych wielowarstwową techniką woskową. Mam nadzieję, że to co zagrało we mnie stworzy interakcję z odbiorcami mojej sztuki.
Ryszard Zieleń
Ryszard Zieleń
Artysta malarz urodzony w Gdańsku w 1953 roku. Arkana sztuki zgłębiał w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego.
Malarz, grafik komputerowy, elektronik, specjalista od badań spektrograficznych.
Współpracował z Katedrą Archeologii UMCS w Lublinie publikując artykuły dotyczące badań metalograficznych z zakresu kultury wielbarskiej.
Interesuje się mediewistyką, antropologią kulturową, kulturą i sztuka Japonii oraz ikonami.Lubi dobrą kuchnię i dobre wina. Sam również wspaniale gotuje.
Pasjonat turystyki kwalifikowanej pieszej i rowerowej. Honorowy dawca krwi.Ma poczucie humoru. W sztuce łączy dawne techniki malarskie, jak temperę jajową, techniki woskowe ze współczesnym widzeniem. Lubi własnoręcznie przygotowywać farby z pigmentów. Chętnie maluje w techniką olejną, gwaszem, pastelami woskowymi i olejnymi. Jego malarstwo jest wielowarstwowe, a laserunki dają niepowtarzalny klimat, bo w różnym oświetleniu wydobywają się coraz to inne aspekty pracy.
Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Grecji, Japonii, USA.
Współpracował z Gdańskim Kantorem Sztuki – Zeidler Art Galery, Galerią ARCHE w Gdańsku, Galerią Sztuki Współczesnej – Anzelm Gallery w Lublinie, Galerią Zamek w Lublinie.
Ostatnie wystawy indywidualne:
Biblioteka Manhattan Gdańsk Wrzeszcz: – „Znaki” pastele woskowe 2014 r.
Biblioteka Manhattan Gdańsk Wrzeszcz: – „Czy oni tworzyli muzykę, czy muzyka ich tworzyła…” pastele woskowe 2015 r.
Galeria „Sztuka Wyboru” Gdańsk Wrzeszcz: – „Rytmy Kaszub” – pastele woskowe 2016 r.
Biblioteka Kot i Mysz Gdańsk Wrzeszcz: – „Rytmy Kaszub II” – pastele woskowe 2017 r.
Ważniejsze wystawy zbiorowe:
“Tematy muzyczne w malarstwie” 1986 rok – BWA Tarnów; BWA Sandomierz;
“Tematy muzyczne w malarstwie” 1987 rok – BWA Tarnów; BWA Sandomierz;
II Biennale Ogólnopolskiego Konkursu “Barwy Dźwięku” 1991 rok.Obecnie przygotowuje kolejne cykle obrazów: – „Limenes – między tu i tam” i „Psalmy”oraz pisze pracę na temat szeroko pojętego rytmu w sztuce.