Drugi Gdański Dzień bez Długów – 17 listopada 2016 r.
W czwartek 17 listopada w Gdańsku w dwóch miejscach będzie można dowiedzieć się, jak się nadmiernie nie zadłużać oraz jakie są metody wychodzenia z długów. W Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych zostaną uruchomione stanowiska informacyjne oraz dyżury konsultacyjne dla mieszkańców, a w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie – spotkanie ze spółdzielniami mieszkaniowymi.
Miasto Gdańsk stara się rosnącym problemom zadłużania się wyjść na przeciw. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem, m.in. poprzez uchwalony przez Radę Miasta Gdańska w październiku br. Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W ramach niniejszego programu organizowany jest 17 listopada 2016r. drugi Gdański Dzień bez Długów.
Dla wszystkich zainteresowanych, dla tych którzy chcieliby porozmawiać o swojej sytuacji finansowej, dla tych którzy niepokoją się o zadłużenie swoich najbliższych lub
dla tych którzy chcieliby po prostu więcej dowiedzieć się o zadłużeniu, Miasto Gdańsk wspólnie z partnerami przygotowało kilka propozycji:
Miejsce i czas: 17 listopada 2016 r. (czwartek) od godziny 10.00 do godziny 17.00
Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych ul. Partyzantów 74 w Gdańsku.
- Dzień otwarty dla osób z problemami czynszowymi – Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku organizuje dzień otwarty skierowany do dłużników czynszowych w mieszkaniach komunalnych. Mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat możliwości udzielenia ulg w spłacie zadłużenia, wykonania świadczenia wzajemnego tzw. „odpracowania długu” oraz ewentualnej procedury pomocy w wyjściu z zadłużenia. Ponadto mieszkańcy uzyskają pełną informację w zakresie możliwości zamiany dotychczas zajmowanego zadłużonego mieszkania na inne – nie obciążone długiem. Ponadto konsultacji i porad udzielać będą pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Dla uczestników akcji będą dostępne informatory Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Pracownicy z Gdańskiego Centrum Świadczeń będą informować
o warunkach ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny
i obniżkę dochodową czynszu.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
- Sposoby dochodzenia roszczeń u operatorów pocztowych oraz dostawców usług telekomunikacyjnych
Pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatury w Gdyni (UKE) będą udzielać konsultacji z zakresu usług telekomunikacyjnych i pocztowych,
Zainteresowane osoby otrzymają informacje na temat sposobów dochodzenia roszczeń w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania/świadczenia usługi pocztowej lub usługi telekomunikacyjnej przez operatora pocztowego lub dostawcę usług telekomunikacyjnych. Pracownicy UKE udzielą pomocy w zakresie składania reklamacji do operatora, przekażą informacje o polubownych sposobach rozwiązywania sporów: mediacji prowadzonych przez Prezesa UKE oraz o Stałym Polubownym Sądzie Konsumenckim działającym przy Prezesie UKE.
- Konsultacje z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego, karnego, jak również w zakresie procedury cywilnej (w tym postępowania egzekucyjnego)
i karnej.
Adwokaci – przedstawiciele Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku będą udzielali konsultacji w szczególności z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego, karnego, jak również w zakresie procedury cywilnej (w tym postępowania egzekucyjnego) i karnej.
- Konsultacje dotyczące postępowania egzekucyjnego
Przedstawiciele Izby Komorniczej w Gdańsku będą udzielali konsultacji w zakresie Egzekucji komorniczej
Zadłużenia czynszowe w spółdzielniach mieszkaniowych
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zaprosił do współpracy spółdzielnie mieszkaniowe przy akcji Zadłużenia Czynszowe. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie także włącza się w tą akcję w obszarze, w którym ma największe doświadczenie – wspieranie osób z zadłużeniem czynszowym. Na co dzień MOPR wspiera w ramach programu osłonowego klientów pomocy społecznej, którzy dzięki temu podpisują ugody i systematycznie ulega zmniejszeniu ich zadłużenie z tytułu najmu lokali socjalnych i komunalnych. Jednak zadłużenia występują także w spółdzielniach mieszkaniowych. Chcielibyśmy na spotkaniu w dniu 17.11.2016 r. (czwartek) o godz. 12.00 w MOPR przy ul. K. Leczkowa 1 A spotkać się z prezesami Spółdzielni zaproszonych przez kierowników CPS z terenu ich działania. Spotkania ma na celu pokazanie możliwości współpracy i stosowania form wsparcia określonych w programie osłonowym m.in.: motywowanie klienta do regulowania zobowiązań, doprowadzenie do podpisania ugody, rozłożenie na raty. Pokazując dobre efekty tych działań liczymy na otwartość Zarządów Spółdzielni w kwestii rozkładania na raty, zamrożenia i umorzenia odsetek. Chcielibyśmy wspólnie wypracować model współpracy w tym zakresie. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie organizuje spotkanie, na którym chcielibyśmy przybliżyć możliwości współpracy i stosowania różnych form wsparcia osób z zadłużeniem czynszowym.
Mamy świadomość problemu nieregulowania zobowiązań czynszowych mieszkańców Spółdzielni dlatego liczymy na wspólne wypracowanie skutecznych rozwiązań. opowiemy o stosowanych mechanizmach osłonowych a także o przyjętym programie Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Poruszony zostanie także temat obligacji społecznych i udziału spółdzielni mieszkaniowych w tym projekcie (aplikujemy o środki ministerialne).
Miejsce i czas: 17.11.2016 r. o godz. 12.00
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ul. Leczkowa 1 A
Serdecznie zapraszamy